•  „DELTA ®- TONE 9000“ ve „DELTA-PROTEKT ® KL 100“ de uygulama alanları

DELTA ®- TONE 9000 ürününün kullanımı, Audi, Volkswagen, Opel, BMW, Daimler-Chrysler, GM, Ford ve daha birçok otomobil üreticisi tarafından serbest bırakılmıştır. 3.Nesil olan DELTA-PROTEKT ® KL 100'un kullanımı şu anda bazılarında serbest bırakılmış veya serbest bırakılmak üzeredir.

Ürün kullanımının serbest kılınmasında, örneğin deniz suyuna, hidrolik sıvılarına, dizel yakıtına, motor yağına, fren sıvısına, antifriz maddesine ve diğer maddelere karşı reaksiyon dayanıklılıkları da dikkate alınmaktadır. Bu tabakalar için yeni uygulama alanları doğmuştur ki, bunlardan ikisi özellikle dikkat çekicidir. Birincisi, 80°- 150°C arasındaki yüksek sıcaklıklarda kullanma olanağıdır.

Hatta DELTA-PROTEKT ® KL 100, 180°C'ye kadar olan sıcaklıklar için de kullanılabilir. Uygulamada çoğunlukla büyük bir yüke maruz kalan yüksek mukavemetli parçalar, hidrojen kırılganlığının risk olabildiği alanlarda kullanılır. Hidrojen kırılganlığını önlemek için tasarımcının üç seçeneği vardır:

•  Yüksek mukavemetten vazgeçer ve parçanın daha ağır olmasını kabullenir.

•  Kaplamadan kaynaklanabilecek hidrojen gevrekliği tehlikesi var ise kaplamadan vazgeçer.

•  DELTA ®- TONE 9000 veya DELTA-PROTEKT ® KL 100 kullanır ve bu risk ortadan kalkar

Araştırmalar sonucunda, MKS kaplamalarda hidrojen gevrekliği olmadığı kanıtlamıştır. Doğal olarak, fırınlama işleminden önce hidrojen gevrekliği yaratan hasarların meydana gelmemiş olduğundan emin olunmalıdır.

Hidrojen gevrekliği olabilecek parçaların uygun yöntemlerle kaplanması halinde bu tehlike önlenebilir. Bu olanak, yayların ve yüksek mukavemetli cıvataların pastan korunmasını mümkün kılmaktadır ki, koruma bugüne kadar son derece zahmetli yöntemlerle sağlanabilmekteydi.

 

<Başa dön            Delta-Seal, Birbirine Kenetlenen Organik Mikro Tabaka

Kaynakça: Dörken MKS-Systeme GmbH & Co.KG