DELTA ®- SEAL özellikleri

DELTA ®- SEAL, organik açıdan yüksek oranda kenetlenme yapısına sahip, mikro tabaka oluşturucu bir son kat kaplamadır. Bu malzeme, inorganik DELTA ®- TONE 9000 için son kat (Topcoat) kaplama olarak geliştirilmiş olup, DELTA-PROTEKT ® KL 100 için de kullanılmaktadır. Ayrıca galvanik çinko kaplama üzerine tatbik edilerek mükemmel bir koruma sağlar. Uygun kaplama ve fırınlama işleminden sonra iyi yapışan, kimyasallara dayanıklı, çok ince ve pürüzsüz, 5-12 µm arasında kaplama kalınlıklarına sahip, yapışmayan bir tabaka meydana gelir.

DELTA ®- SEAL, hem “dahili kaygan maddeli” (sürekli kuru yağlamalı), hem de “kaygan olmayan özellikte“ tatbik edilebilir. Hiçbir DELTA ®- SEAL- kaplama maddesi, zararlı oldukları bilinen kadmiyum, kurşun veya krom(VI) gibi maddeler içermez. Tabakalarda kanserojen (kanser yapıcı), teratojen (organlara zarar verici) veya mutajen (hamilelere zarar verici) maddeler bulunmamaktadır.

DELTA ®- SEAL ürününde, DELTA ®- TONE 9000 veya DELTA-PROTEKT ® KL 100 ürünlerinde bulunan katodik koruma yoktur. Yani, kaplama zarar gördüğü taktirde, alttaki metalde paslanma başlar. Bu malzeme çeşitli kaplamaların veya DELTA ®- TONE 9000 veya DELTA-PROTEKT ® KL 100'ün üzerine, aşağıdaki özellikler istendiği edildiği taktirde, son kat kaplama olarak kullanılmaktadır:

•  Asidik ve alkali ortamlardaki kimyasallara karşı yüksek dayanıklılık

•  Renklendirme

•  Kontak paslanmayı önlemek

•  Sürtünme katsayısını azaltmak, çoğaltmak ve eşit düzeyde tutmak

Son özellik DELTA ®- SEAL içinde bulunan kaydırma maddesi ile sağlanabilmektedir. Burada, kuru yağlamadan bahsedilmektedir. GZ (Gleitzusatz) tanımı (kaydırma madde katkılı) bu özelliği göstermektedir. Ne iklimsel koşullar, ne de uzun depolama süreleri kaydırma özelliğini etkilemez.

DELTA ®- SEAL, 5-6 µm incelikte bile, örten, önemli ölçüde pürüzsüz ve altındaki parçayı koruyan bir film tabakası sağlar.

Malzemeye yapışma, 180- 220°C arasındaki fırınlama sıcaklıklarında gerçekleşir. Film tabakası kürlendikten sonra, devamlı 150°C dereceye dayanıklı, sert ve esnek bir kaplama olur.

DELTA ®- SEAL film tabakasının yüksek hidrojen geçirgenliğinden dolayı (permeabilitesi), fırınlama prosesi sırasında hidrojen, malzemeyi terkeder.

Kaplama yeterli derecede esnek olduğundan, uzama sınırına kadar sıkılan cıvataları, paslanmaya karşı korunma özelliğini etkilemeden, mükemmel bir şekilde korur. Cıvatalar, yük bindirilmiş veya bindirilmemiş durumda, pas koruma özelliğini kaybetmeden sökülüp takılabilirler.

Değişik metaller bir araya getirildiğinde, izole edici DELTA ®- SEAL tabakası sayesinde kontak paslanmaya karşı yüksek bir koruma sağlanır. Burada, özellikle cıvataları, pulları ve diğer paslanmazdan olan parçaları sayabiliriz. Bunlar yıllardır DELTA ®- SEAL ile kaplanmaktadır. Kaplama amacı;

•  Kontak paslanın önüne geçmek,

•  Cıvata/somun ve pul birleşmelerinde sabit veya düşük bir sürtünme değerini sağlamaktır.

Galvanik çinko üzerine DELTA–SEAL kaplaması geldiğinde, ağır paslandırıcı şartlarda ve sıcaklık altında, asitlere, eriyiklere, çözelti maddelerine ve diğer kimyasallara karşı yüksek bir koruma sağlanır. Kaplama yapısına ve kalınlığına bağlı olarak Kesternich testinde (2l SO 2 ) 15 tura kusursuz bir şekilde ulaşılır.

DELTA ®- TONE 9000 veya DELTA-PROTEKT ® KL 100 çinko lamel kaplaması üzerine geldiğinde, yapısına ve kalınlığına bağlı olarak 10 tura ulaşılır.

DELTA ®- SEAL çok çeşitli renklerde temin edilebilir. Siyah ve gümüş renkler, DELTA ®- SEAL'in ana renklerini teşkil etmektedir. Kırmızı, açık mavi, koyu mavi, yeşil, açık gri (ışık grisi), renksiz, altın rengi v.s. gibi diğer renk tonları da mevcuttur (bakınız DELTA-MKS ile ilgili renk katalogu).

• DELTA ® SEAL renkleri

 

<Başa dön            DELTA ®- SEAL için Uygulama Yöntemleri

Kaynakça: Dörken MKS-Systeme GmbH & Co.KG