DELTA ®- TONE 9000 + DELTA ®- SEAL Kullanım alanları

Yüzey korumaya, genellikle inorganik Basecoat DELTA ®- TONE 9000 veya DELTA-PROTEKT ® KL 100 kaplamaları yeterli olmaktadır. Ancak, renklendirme, kimyasallara karşı dayanıklılık, izolasyon, azaltılmış, artırılmış veya sabit sürtünme değerleri istendiği taktirde, Basecoat üzerine DELTA ®- SEAL ek kaplama gerekmektedir. DELTA ®- SEAL tabakası zarar gördüğü taktirde, bunun altında olan DELTA ®- TONE tabakasının katodik koruyucu etkisi devreye girmektedir. Kombine sistemin sürekli ısı dayanıklılığı 150°C'dir.

Yaylı bant kelepçeler; düşük fırınlama sıcaklığından, yüksek esnekliğinden, hidrojen gevrekliği tehlikesi olmadığından ve DIN 50021 SS testinde kırmızı pasa 720 saatin üzerinde dayanabildiği için DELTA ®- TONE 9000 ve DELTA ®- SEAL ile kaplanmaktadır. Renk tonları otomobil üreticileri tarafından belirlenmektedir. Farklı renk tonları, farklı ölçülerin birbirinden ayırt edilebilmesine yaramaktadır (Resim 5.5.1).

Emniyet kemeri kilidinde ise (bkz. Resim 2.6.1), uzun bir zaman, yük altında sürtünme değerlerinin düşük ve sabit bir şekilde kalması önem taşımaktadır. Yaklaşık olarak 30.000 çevrime dayanımı ve olası bir kaza durumunda kilidin açılma ve kapanmasını kusursuz bir şekilde garantilemek zorundadır. Söz konusu emniyet garantisi, Topcoat DELTA ®- SEAL GZ (entegre yağlama maddesi katkılı) ile sağlanır.

     
a                                                                         b

Resim 5.5.1.Yaylıbantkelepçe

a Yaylı bant kelepçe,6 yıl kullanımdan sonra paslanma görüntüsü yok

b Delta - Tone & Delta -Seal ile kaplı yaylı bant kelepçe Resimler :Dörken

Cıvata ve somunların eşleştirilmesinde, sürtünme katsayısı büyük önem taşımaktadır. Sürtünme katsayısının büyüklüğü, ön gerilim kuvvetinin yüksekliğini etkilemektedir Sürtünme katsayısı aralığının artması, sıkma kuvvetinde arzu edilmeyen olumsuz etkiler yaratır. Bugüne kadar, çinko kaplı parçalarda kaydırma maddeleri ile istenen değerlere ulaşılmıştır. Ancak, bu durumda birçok parametrenin de dikkate alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Viskozite, depolama süresi, sıcaklık ve nem büyük önem taşımaktadır. Son kat Delta Seal GZ kaplamanın (Topcoat) içerisine katılmış olan kuru kaydırma maddeleri bundan etkilenmez, çünkü bu maddelerin etkileri uzun süreli sabit kaldığından zamana, sıcaklığa ve neme bağlı değildir.

 

<Başa dön            DELTA ®- SEAL ve Dubleks-Kaplama

Kaynakça: Dörken MKS-Systeme GmbH & Co.KG